Vitamíny kategórie B. Prečo sú pre naše telo tak dôležité?

Všeobecne vitamíny, sú presne tie živiny, ktoré tvoje telo nevyhnutne potrebuje na to, aby mohlo správne fungovať a aby si bol zdravý. Určite si sa už s touto informáciou v živote stretol, ale veď opakovanie ešte nikdy nikomu neublížilo. Vezmime si napríklad také vitamíny kategórie B, určite vieš, že aj tie sú pre teba prospešné. Poďme si ale o nich povedať tak trošku viac, aby si na ich dopĺňanie už viac nezabúdal.

Prvou dôležitou vecou, ktorú musíš vedieť, je, že vitamíny kategórie B ti pomáhajú získať energiu z potravy, ktorú konzumuješ. Sú nevyhnutné pre metabolizmus uhľohydrátov, bielkovín a tukov, ktoré sú tvojim zdrojom energie. Ak máš pocit, že sa cítiš unavený, bez energie, mávaš migrény, môže byť nedostatok vitamínov B jednou z príčin.

Vitamíny skupiny B prispievajú aj k správnemu fungovaniu nervového systému (a to hlavne vitamín B12). Pomáhajú udržiavať zdravé nervy a podporujú prenos nervových impulzov v tele. To je dôležité pre správne fungovanie mozgu a nervov, a tiež pre udržanie dobrého duševného zdravia. 

V skutočnosti ide o skupinu ôsmich Vitamínov B (inak sa nazývajú aj B-komplex), ktoré majú čísla označujúce ich poradie. Teda poďme pekne po poriadku, aby si presne vedel, ktorý na čo slúži.

  • Vitamín B1 (tiamín) sa stará o premenu živín na energiu 
  • Vitamín B2 (riboflavín) udrží tvoj zrak a pokožku zdravú
  • Vitamín B3 (niacín) sa stará o správne fungovanie nervovej sústavy
  • Vitamín B5 (kyselina pantoténová) podporuje tvorbu hormónov a je nevyhnutný pre tvorbu cholesterolu.
  • Vitamín B6 (pyridoxín) prispieva k tvorbe červených krviniek
  • Vitamín B7 (biotín) ti zabezpečí zdravé vlasy a upraví ti hladinu cukru v krvi
  • Vitamín B9 (kyselina listová) podporuje delenie a rast buniek – vhodný pre tehotné ženy
  • Vitamín B12 (kobalamín) má priaznivý vplyv na funkciu nervového systému a tvorbu červených krviniek

Každý z týchto vitamínov B má svoju vlastnú úlohu, ale spoločne ako B-komplex majú veľký vplyv na organizmus.

Kde sa nachádzajú?

B-komplex alebo vitamíny B môžeš prijímať klasicky v tabletách ako doplnky stravy, ale tiež ich nájdeš aj v niektorých jedlách. Najväčšia zásoba vitamínov skupiny B má napríklad pečienka, mäso, ryba, vajcia, zemiaky, orechy, strukoviny alebo mliečne výrobky.

Kto by mal užívať vitamíny skupiny B?

No určite aj ty. Vitamíny skupiny B potrebuje každý z nás. No a na pozore sa maj ešte viac ak športuješ! Pýtaš sa prečo? No kvôli tomu, že majú veľký vplyv na prenos kyslíka v tele a to má zas veľký vplyv na tvoj výkon. Takže pokiaľ nechceš bedákať, že nedosahuješ dobré výsledky aj napriek tomu, že makáš, makaj si zaobstarať vitamíny B. 

Ďalšie články

Čo hľadáte?