Čo sú to nootropiká?

Čo ti napadne ak sa povie nootropikum? Nič? Tak to skúsme inak. Ako by sa ti páčilo využiť tvoj mozog na 100% tak, že by si bol plne sústredený na to čo robíš? Napríklad, naučiť sa kvantum informácií bez problémov za niekoľko hodín, plne sa sústrediť a vyťažiť za tento čas zo svojho mozgu maximum. Tak presne toto ti nootropiká prinesú. Nootropikum sa môže inak nazývať aj Smart drugs, ale neboj sa, nejde o žiadne drogy. Nootropiká obsahujú vitamíny, výťažky z rastlín, tiež sa s nimi môžeš stretnúť aj v niektorých liekoch na predpis a v jedle.

Ak by si to chcel formou poučky, znela by nejako takto: Je to biochemická aktívna látka, ktorá sa prirodzene podieľa na metabolických procesoch v mozgu a umožňuje mu regulovať všetky mentálne aj telesné funkcie. Sú to lieky alebo doplnky stravy, ktoré majú veľký vplyv na mozog a kognitívne funkcie. Zlepšujú pamäť, pozornosť, motiváciu či mentálny výkon. 

Prirodzený zdroj nootropík

Nootropiká nemusia byť len lieky. Môžeš ich nájsť aj v inej forme. Niektoré bylinky a potraviny obsahujú látky, ktoré majú tieto účinky. Napríklad, Ginkgo biloba, Brahmi a zelený čaj sú známe svojimi kognitívnymi schopnosťami. Ďalším zdrojom sú aj Omega-3 mastné kyseliny, ktoré nájdeš napríklad v rybách. Omega-3 mastné kyseliny sú zodpovedné za integritu bielej hmoty a ochranu mozgu.

Kofeín je taktiež nootropikum

Kofeín sa radí medzi krátkodobé stimulanty, ktorý ti na približne jednu hodinu zlepší reakčný čas a pozornosť. Ale pozor! Ak ti kofeín nerobí dobre, môže to mať práve opačný efekt. V tomto prípade by si mal radšej siahnuť po zelenom čaji, čo je dosť dobrou alternatívou, s nižším obsahom kofeínu.

Nootropiká (smart drugs) bez predpisu pre e-športových hráčov

Si e-športový hráč a potrebuješ si pre svoj výkon zlepšiť svoju pamäť, pozornosť, reflexy…? V tomto ti nootropiká pomôžu, pretože tak, ako vrcholoví športovci potrebujú mentálnu obratnosť a vytrvalosť, potrebujú ju aj hráči e-športov. A keď si doteraz fičal na energetických nápojoch, môžeš ich s kľudom angličana dať bokom a siahnúť po tejto účinnej alternatíve. 

Chcel by si vedieť aké výhody ti to pri hraní prinesie?

Určite vieš, že hry ako napríklad CSko, League of Legends a ďalšie, sú neuveriteľne komplexné a vyžadujú si tvoju plnú koncentráciu, taktické myslenie, koordináciu očí a rúk, motorické zručnosti, a to všetko kladie veľké nároky na tvoj mozog a telo.

Pri hraní ti nootropiká prinesú viac energie, budeš lepšie myslieť, zlepšia tvoje reflexy a reakčný čas, budeš viac sústredený a znížia ti napríklad fyzickú bolesť. 

Ak chceš hviezdiť a dosahovať lepšie výsledky, nootropiká by mali byť tvoje must-have. 

Ďalšie články

Čo hľadáte?